התקשרו התקשרו ווצאפ שלחו הודעה
054-758-3791
דואר אלקטרוני טלפון
ספר בישלוליאדה
טלפון
הפעלות לילדים, אטרקציות לילדים, הפעלות לימי הולדת, שף לילדים, שף פרטי
שף ליום הולדת
שף פרטי לכל מסיבה
סדנאות בישול
מסיבות למבוגרים
מה מתבשל

לבשל בריא באמצעות שמן זית

עד לפני זמן לא רב היה מיתוס שאמר שלא בריא לבשל בשמן זית. אנו רוצים לשבור את המיתוס הנ"ל ולהסביר מדוע שמן זית מהווה בחירה מצוינת לבישול, אפילו בחום גבוה, כמו למשל בעת טיגון.
 
נחזור לרגע אחורה. הסיבה שקיים מיתוס על כך שאין זה בריא לבשל בשמן זית היא בשל העובדה ששמנים מן הצומח הם תרכובות אורגניות, וכאשר הם נחשפים לחום גבוה הם מתפרקים ויוצרים תרכובות מזיקות ואף מסרטנות. בעת הבישול עם שמנים אלו תרכובות אלו מתאדות, או אז מספיק שרק נהיה נוכחים במטבח כדי להיפגע מהנזק ולשאוף את האדים הרעילים לתוך הגוף. על כן כדי למזער את החשיפה, חשוב לבשל עם שמנים אשר מגלים יציבות בחום גבוה ואינם נשרפים וכאן שמן הזית נכנס לתמונה.
 
על שמן זית וטיגון
כאמור בעת הטיגון ישנו שילוב של טמפרטורות גבוהות וחשיפה לחמצן, מה שגורם לפירוקן של חומצות השומן. בעוד ששמנים כשמני סויה, חמניות, תירס וכו' רגישים מאוד היות ומורכבים מחומצות שומן רב בלתי רוויות, שמן הזית עשיר בחומצה אולאית שהיא חומצת שומן חד בלתי רוויה. חומצה זו אינה מתפרקת בקלות, הרבה יותר יציבה בפני חום, עשירה ביתרונות בריאותיים והיא שהופכת את שמן הזית למתאים במיוחד עבור טיגון.
 
לשמן הזית מאפיינים שהופכים אותו למושלם עבור בישול
אם בעבר המחשבה הייתה כי שמן הזית אינו מתאים לבישול, הרי שכיום ידוע כי ההיפך הוא הנכון ולמעשה מומלץ ואף רצוי לבשל עם שמן זית. זאת בשל העובדה כי לשמן הזית נקודת עישון המתאימה אף לטיגון, יותר מכך, הוא כולל נוגדי חמצון באופן טבעי ועל כן עמיד יותר בשעת חימום ביחס לשמנים אחרים. בנוסף לשמן הזית ישנן סגולות בריאותיות רבות אשר עוברות אל המזון בעת הבישול.
 
איך בוחרים שמן זית?
על מנת לבחון אם שמן מתאים לבישול יש לבדוק מהי נקודת העישון שלו. באופן כללי מדובר בטמפרטורה בה חומצות השומן מתחילות להתפרק. יש לציין כי לא כל שמן זית מתאים לתפקיד ואם ברצונכם לבשל בריא באמצעות שמן זית, עליכם לבדוק את טיבו של שמן הזית ואיכותו ומדוע? כי טמפרטורת העישון משתנה בהתאם. ככל ששמן הזית איכותי יותר, כך טמפרטורת העישון שלו תהיה גבוהה והוא יהיה יציב יותר. לכן כדי ליהנות מבריאות מקסימלית תמיד יש לבדוק את איכותו של שמן הזית בו בוחרים. כדאי לדעת ששמן זית כתית מעולה נמצא במקומות הראשונים.
 
לסיכום: סגולות שלא מומלץ לוותר עליהן
מלבד התאמתו לבישול ולטיגון שמן הזית מכיל רכיבים עשירים ביתרונות. הוא כולל נוגדי חמצון טבעיים החשובים לקידום הבריאות ולמניעת מחלות, הוא עשיר בוויטמינים לרבות וויטמין E אשר מסייע להילחם ברדיקלים חופשיים אשר עשויים לגרום לנזק לגוף שלנו והוא מכיל עוד שלל יתרונות אשר הופכים אותו לבחירה המועדפת ביחס לשמנים אחרים.
התקשרצור קשר